Skarpa Warszawska to fenomen przyrodniczy, urbanistyczny i kulturalny. Ten wyjątkowy pas zieleni, ciągnący się przez całą Warszawę wzdłuż Wisły, zasługuje na odkrycie przez mieszkańców miasta, ale wymaga również ich uwagi i troski. Coraz częściej podejmowane są inicjatywy zagrażające spójności tego obszaru, zmierzające do jego fragmentaryzacji i zamknięcia przed warszawianami. Koalicja „Warszawska Droga Kultury Na Skarpie” wzywa wszystkich mieszkańców stolicy do obywatelskiej aktywności i ochrony wspólnego dobra, jakim jest Skarpa.

W ramach obchodów „Święta Skarpy Warszawskiej” przygotowane zostało największe wydarzenie kulturalne w mieście, w którym udział wzięło ponad 30 instytucji kultury i nauki, oferując odwiedzającym specjalnie na tę okazję przygotowane atrakcje. 13 września na trasie Skarpy Warszawskiej na gości czekało blisko 60 wydarzeń. Każde z nich wpisywało się w jedną z siedmiu ścieżek tematycznych: sztuk wizualnych, historii, muzyki, sportu, przyrody, dzieci i rekreacji.

Zachęcamy do zapoznania się z programem Święta Skarpy Warszawskiej >>>

Dla wielbicieli historii Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało spacer po skarpie wiślanej śladami Kazimierza Poniatowskiego. Muzeum Wojska Polskiego pokazało, jak wyglądało życie mieszkańców Skarpy Warszawskiej od prehistorii po współczesność, a Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oddział KORT zaprosiło do gry inspirowanej tradycjami sportowymi związanymi z terenem skarpy. Na Warszawę między Starym Miastem a Królikarnią można było spojrzeć oczami plastyków, którzy podczas sześciu plenerów uwieczniali ją na płótnie.

Spragnieni obcowania z naturą mogli nie tylko piknikować, ale również uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych i florystycznych, przygotowanych przez Fundację Sto Pociech oraz Ogród Botaniczny.  W programie znalazło się też miejsce dla czworonożnych przyjaciół człowieka. Aby pomóc zwierzakom, którym w życiu wiedzie się trochę gorzej, zaprosiliśmy na piknik do Kawiarni Kafka. Centralna Biblioteka Rolnicza przygotowała atrakcje związane z kulturą ludową m.in. kiermasz rękodzieła oraz regionalnych produktów tradycyjnych. Fundacja Culture Shock oraz Pracownia Dóbr Wspólnych zorganizowały kiermasz społecznościowej wymiany Wymiennik/Kooperacja. Na pasjonatów muzyki czekał na Otwartym Jazdowie koncert Maja Olenderek Ensemble, jazzowy koncert Włodka Pawlika na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego oraz koncert Tribute To Nalepa zorganizowany przez Dom Kultury Śródmieście.

Na spacer po swoich wnętrzach w ramach Wielkiego Świętowania na Skarpie zaprosili Sejm RP, Pałac Pod Blachą oraz dawny Szpital Ujazdowski. Była to świetna okazja do dotknięcia wielowiekowej historii polskiego parlamentu, przeniesienia się w czasy księcia Józefa Poniatowskiego oraz zgłębienia historii najstarszego szpitala wojskowego.

Również na najmłodszych czekał szereg atrakcji: pokaz filmu „Ratatuj” zorganizowany przez Urząd Dzielnicy Żoliborz, zwiedzanie zakamarków Teatru Polskiego, skarpowe warsztaty plastyczne w Fundacji Atelier czy warsztaty lalkarskie i fotograficzne przygotowane przez MDK Łazienkowska.

Wydarzeniom kulturalnym towarzyszyła premiera publikacji prezentującej po raz pierwszy historię Skarpy i jej mieszkańców w sposób kompleksowy. Publikacja poprowadzi czytelników po miejscach na szlaku Skarpy – zarówno tych popularnych, jak i prawie nieznanych.
Książka jest już dostępna do kupienia! Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Organizator: Koalicja Warszawskiej Drogi Kultury Na Skarpie
Koordynator: Fundacja Culture Shock

Patroni medialni:

Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

Projekt współfinansuje m.st.Warszawa