Tworzymy innowacyjne rozwiązania dla zespołów:

warsztaty dobrostanowe warsztaty rozwoju leadershipu wsparcie w procesie zmiany warsztaty antywypaleniowe warsztaty zarządzania zespołem kreatywne szkolenia z AI szkolenia z nowych technologii produkty cyfrowe kursy e-learningowe materiały edukacyjne scenariusze zajęć wydarzenia integracyjne hackathony projektowania

Od 2010 roku działamy w obszarze nowych technologii, sztuki, kultury i edukacji pozaformalnej. Z powodzeniem wspieramy rozwój umiejętności cyfrowych, a także kulturę organizacyjną oraz dobrostan psychiczny zespołów w organizacjach pozarządowych i instytucjach poprzez działania kulturalne i edukacyjne: warsztaty, wykłady, szkolenia, wydarzenia międzysektorowe. Naszą misją jest wprowadzenie jakościowej zmiany w NGO i GLAM oraz rozwój zawodowy osób tam pracujących.

Prowadzimy warsztaty dobrostanowe, rozwoju leadershipu, przeciwdziałania wypaleniu, zarządzania zespołem oraz działania rzecznicze. Szkolimy z nowych technologii, zachęcamy do mądrego i etycznego ich stosowania. Tworzymy innowacyjne produkty cyfrowe, kursy e-learningowe, materiały edukacyjne, artykuły, raporty i scenariusze zajęć edukacyjno-kulturalnych.

Od ponad czternastu lat działamy w sposób ciągły, corocznie wsparciem obejmując kilkaset osób i kilkadziesiąt instytucji i organizacji. W ramach programów  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy, Erasmus+, Fundusz Aktywni Obywatele, czy Fundusze Norweskie zrealizowaliśmy ponad 70 projektów krajowych (od dzielnicowych po ogólnopolskie) i 10 międzynarodowych, współpracując z partnerami z 24 państw.

Wśród instytucji i organizacji pozarządowych, z którymi mieliśmy okazję współpracować są m.in. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Muzeum Piłsudskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie,  Instytut Kultury Miejskiej w Lublinie, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Koduj dla Polski.

14

lat nieprzerwanego działania

70

ukończonych projektów krajowych

10

ukończonych projektów międzynarodowych

Co nas wyróżnia?

Jesteśmy empatyczni, kreatywni, a przy tym skuteczni! Nasze projekty wyróżnia głębokie zrozumienie potrzeb odbiorców oraz interdyscyplinarność. Łączymy różne dziedziny i dyscypliny, teorię, badania i praktykę, aby jak najlepiej odpowiedzieć na wyzwania, przed jakimi stają obecnie osoby aktywistyczne, menadżerowie i animatorzy kultury. Tworzymy innowacyjne, unikalne rozwiązania na styku sztuki, nowych technologii i well-beingu, które inspirują i wyznaczają trendy w trzecim sektorze.

Metody i techniki, jakimi się posługujemy, to m.in. design thinking (myślenie projektowe), theatre improv, creative writing (kreatywne pisanie), digital storytelling, podejście partycypacyjne. W swojej pracy wykorzystujemy także narzędzia cyfrowe oparte o AI, VR i AR. Poznaj naszą ofertę.

W naszym zespole łączymy ekspertów i ekspertki z różnych dziedzin, takich jak animacja kultury, projektowanie, badania naukowe, psychoterapia, arteterapia, film, sztuka, sztuczna inteligencja oraz projektowanie produktów cyfrowych. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu każdego dnia korzystamy z unikalnej synergii wynikającej z wymiany wiedzy i różnorodności perspektyw. To pozwala nam w pełni wykorzystać nasz potencjał i oferować innowacyjne rozwiązania, które są odzwierciedleniem szerokiego spektrum umiejętności i doświadczeń. Poznaj nasz zespół.

Poznaj nasze flagowe projekty: Burnout Aid i Mobile Culture

W 2022 i 2023 roku z sukcesem zakończyliśmy dwa projekty wspierające osoby pracujące w organizacjach pozarządowych, domach kultury, muzeach, bibliotekach i archiwach.

Pierwszy z nich, Burnout Aid koncentrował się na kompleksowym wsparciu osób indywidualnych, zespołów i menedżerów w diagnozie i zapobieganiu wypaleniu zawodowemu. W jego ramach powstał podparty badaniami bezpłatny test, który umożliwia wstępną ocenę dobrostanu pracownika lub organizacji. Test ten dostępny w j. polskim, angielskim, chorwackim i słoweńskim i cieszy się międzynarodowym zainteresowaniem.

Celem drugiego z projektów, Mobile Culture, było zachęcenie edukatorów i animatorek kultury do odważniejszego korzystania z nowych technologii podczas projektowania i prowadzenia działań kulturalnych online i offline. W ramach projektu powstał dostępny w pięciu językach (polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim oraz greckim) bezpłatny kurs pt. Nowe technologie w animacji kultury.

Ze względu na pozytywny odbiór w sektorze GLAM i NGO oba projekty są rozwijane i aktualizowane.

Rekomendacje

Razem z Fundacją Culture Shock zorganizowałyśmy warsztaty dla artystek i artystów sztuk wizualnych „TWORZENIE W KRYZYSIE — WARSZTATY Z NADZIEI”. Wydarzenie odbyło się w ramach organizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki ostatniej, X edycji konkursu Spojrzenia 2021 (...) Wierzę, że opieka i troska wobec artystek i artystów są teraz podstawowymi obowiązkami instytucji kultury i dlatego to nie będzie nasza ostatnia współpraca z Culture Shock.

Zachęta — Narodowa Galeria SztukiMagdalena Komornicka, Kuratorka

Bardzo pozytywnie oceniamy rolę Fundacji Culture Shock w dziedzinie badania i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu i aktywistycznemu. Na szczególne uznanie zasługuje kompleksowa oferta wsparcia dla osób aktywistycznych, którą FCS proponuje w swoich projektach - obejmująca zarówno działania indywidualne (coachingi, interwencje), grupowe, jak i organizacyjne (tworzenie wzorów dokumentów, polityk wewnętrznych). Fundacja Culture Shock wprowadza również innowacyjne, wartościowe narzędzia do profilaktyki anty-wypaleniowej online (np. testy oceniające skalę zagrożenia wypaleniem).

Fundacja RegenerAkcjaNatalia Sarata, Założycielka

Fundacja Culture Shock pełni ważną rolę w polskim sektorze pozarządowym w dziedzinie zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Prowadziła i prowadzi wartościowe programy zaradcze, wykorzystuje własne narzędzia, wspiera inne organizacje i grupy. Potrafi tworzyć szerokie partnerstwa dla rozwiązywania palących problemów w NGO, również na poziomie prawnym i systemowym. Czerpiąc też inspiracje ze swych działań międzynarodowych, wprowadza do polskiego sektora pozarządowego najlepsze praktyki.

Fundacja Rozwoju „Dobre Życie”Aleksandra Chodasz, Prezeska Zarządu

Fundacja Culture Shock zaoferowała nam dobrze zorganizowany, jasny i zrównoważony proces pracy nad rozwiązaniami poprawiającymi samopoczucie zespołu i współpracę między jego członkami. W ciągu kilku miesięcy, dzięki wskazówkom Pauliny i Piotrka, udało nam się poradzić sobie z trudnościami, których wcześniej nie potrafiliśmy rozwiązać, porozmawiać o rzeczach, które nie były dla nas łatwe do omówienia, i rozpocząć zmianę naszej kultury organizacyjnej w kierunku zwiększonego bezpieczeństwa psychicznego, wspólnego dbania o siebie i informacji zwrotnej. Te sesje są z pewnością najlepszą inwestycją dla każdego miejsca pracy lub zespołu.

Child Helpline InternationalKasia Smolińska, People & Operations Officer

Współpracujemy z: