Fundacja Culture Shock jest organizacją pozarządową działającą na rzecz rozwoju twórczego i zawodowego różnorodnych grup odbiorców. W centrum naszego zainteresowania pozostaje człowiek – zwracamy uwagę na potencjał, który w nim drzemie, przestrzeń w której żyje, wspólnoty, które tworzy. Misją Fundacji jest otwieranie dostępu do edukacji, w tym cyfrowej każdej i każdemu, niezależnie od wieku i pozycji społecznej, oraz wspieranie społeczności lokalnych w Polsce i za granicą za pomocą działań artystyczno-kulturalnych. Pracujemy w oparciu o nowatorskie narzędzia edukacyjne i animacyjne własnego autorstwa. Wykorzystujemy nowe technologie i nowe media, przełamując bariery dostępu do świata cyfrowej kultury.
Fundacja działa na rzecz rozwoju osobistego i zawodowego różnorodnych grup odbiorców: osób zagrożonych wykluczeniem (defaworyzowana młodzież, seniorzy, LGBTQ+, kobiety, mieszkańcy mniejszych ośrodków, OzN), działaczy/ek NGO, aktywistów/ek i edukatorów/ek. Większość naszych osiągnięć pochodzi z obszaru rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wyrównywania szans odbiorców, promowania postaw aktywistycznych i działań badawczych (np. projekty: “Mediaspołecznicy” – wspieranie aktywizmu młodzieży; “Dare to Act” – promocja zaangażowania w działania lokalne; “Wymiennik/Kooperacja” – wspólnotowe działania społeczne; 3 edycje “Rzeczoznawców” – kształcenie ustawiczne dla seniorów; “Kultura Biznes Aplikacje” – badanie społeczne nt. aplikacji mobilnych w kulturze).
Edukacja cyfrowa jest dla nas podstawą świadomej obecności we współczesnym społeczeństwie (zrealizowane 4 edycje FAM – Forum Aplikacji i Gier Mobilnych dla kultury, współpraca z kilkudziesięcioma partnerami, istotny wzrost odbiorców na przestrzeni 4 lat).
Ofertę kierujemy zarówno do osób indywidualnych (np. projekty: “Media Lab” – międzypokoleniowe warsztaty nowych technologii, “Magia w procesie” – edukacja medialna dla młodzieży), jak i instytucji (rozwój wolontariatu w DPS na zlecenie m.st. W-wy). Corocznie wsparciem obejmujemy kilkaset osób i kilkadziesiąt instytucji. Od 2010 r. działamy w sposób ciągły – zrealizowaliśmy ponad 60 projektów krajowych (od dzielnicowych do ogólnopolskich) i 6 międzynarodowych, współpracując z partnerami z 15 państw. Od 2019 r. realizujemy projekt Burnout Aid (grant Erasmus+), w ramach którego przeprowadziliśmy badania dotyczące zespołu wypalenia zawodowego w NGO, diagnozując problemy, z którymi boryka się 3. sektor, co zaowocuje stworzeniem systemu wsparcia dla NGO. Zespół FCS pracował w 2020 roku w 4 grupach roboczych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, wypracowując rekomendacje dla lepszego funkcjonowania sektora.
POZOSTAŁE OBSZARY NASZEJ DZIAŁALNOŚCI
Nowe technologie i design
Prowadzone przez nas projekty w obrębie nowych technologii i designu przyczyniają się do rozwoju umiejętności cyfrowych odbiorców: młodzieży i seniorów, zwiększając świadomość uczestników odnośnie do nowych technologii cyfrowych w kulturze (projekty: “Mediaspołecznicy”, 2015, “Magia w procesie”, 2015, „MediaLab Junior”, 2012, „MediaLab Senior”, 2012, „MediaLab Junior Warszawa”, 2013). W sferze designu, Fundacja trzykrotnie zrealizowała warsztaty „Rzeczoznawcy” (2012-2015) dla seniorów i młodych rodziców, dając uczestnikom możliwość stworzenia własnego projektu przedmiotu lub rozwiązania przestrzennego na podstawie przeprowadzonej analizy potrzeb. Jesteśmy członkiem Koalicji Otwartej Edukacji oraz Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce.
Społeczności lokalne
W ramach działań na rzecz rozwoju wspólnot lokalnych, dużą atencją otaczana jest w Fundacji przestrzeń Skarpy Warszawskiej, gdzie mieści się nasza siedziba. Skarpa była terenem działań artystycznych i animacyjnych w latach 2011 – 2015 (biennale sztuki w przestrzeni publicznej Skarpy, projekty: „Skarpa. Reaktywacja!”, 2011, „Skarpa: Relokacja”, 2013, “Skarpa. Rewelacja”, 2015). Z ramienia koalicji Warszawskiej Drogi Kultury Na Skarpie Fundacja Culture Shock koordynowała trzy edycje plenerowej imprezy „Majówka na Skarpie” (2012-2014) oraz “Święto Skarpy Warszawskiej” (2015). Podsumowując ostatnie lata swych przedsięwzięć na Skarpie, Fundacja przygotowała pierwszą od ponad 20 lat publikację kompleksowo opisującą ten szczególny obszar (książka “Skarpa Warszawska”, 2015).
Od 2014 r. realizujemy projekt “Greenpoint. Przemiany” w Nowym Jorku. To działanie kulturalno-społeczne mające na celu wydobycie potencjału Greenpointu, jako przestrzeni do działań kulturalnych, artystycznych oraz sąsiedzkich. Projekt obejmuje animację kulturalną oraz badania nad historią społeczną miejsca.
W latach 2013 – 2015 byliśmy członkiem zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
Działania artystyczne
Fundacja realizuje również projekty artystyczne, wspierając młodych twórców. W latach 2011-2014 roku w Galerii Culture Shock cyklicznie organizowaliśmy wystawy malarstwa, rzeźby, sztuki mediów. W prowadzonej przez nas Przestrzeni Na Skarpie odbywały się koncerty i przedstawienia teatralne.
Fundacja Culture Shock prezentowała efekty swoich projektów m.in. podczas Festiwalu Kultura 2.0 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, Medialabu Obóz kultury 2.0 Opole 2013, konferencji projektowej NIEwidzialny dizajn w Poznaniu oraz na wystawie „Design w przestrzeni publicznej. Lata lecą” w Zamku Cieszyn. Nasze teksty ukazały się w wielu publikacjach, np. “Edukacja kulturalna. Nowe czasy, nowe narzędzia” (artykuł pt. “Medialab – Magia w procesie”), wyd. Gmina Lublin; kwartalnik 2+3D (artykuł “Rzeczoznawcy – O warsztatach projektowych dla osób starszych”), wyd. 2+3D nr 49.