Skip to main content

logomale

Już w ten weekend (26-27 października) odbędą się pierwsze wydarzenia w ramach projektu „Skarby Skarpy”! Zapraszamy na dwa spacery z przewodnikiem oraz dyskusję dotyczącą przyszłości skarpy i lokalnego aktywizmu.
więcej o projekcie:
Szczegóły wydarzeń:

Spacery:
Spacery z przewodnikiem Andrzejem Paplińskim:

Spacer 1 (sobota 26 X), godz. 11:00
Miejsce spotkania: wejście do parku Ujazdowskiego od strony Placu na Rozdrożu.

Spacer rozpoczyna się na Placu Na Rozdrożu opowieścią o czasach ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego projektach związanych z Ujazdowem, w tym z kompleksem koszar gwardii litewskiej, zamienionych w 1809 roku na szpital. Poznamy dramatyczne losy Szpitala Ujazdowskiego, jego personelu oraz pacjentów w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego. Poszczególne punkty spaceru będą też pretekstem do opowieści i refleksji dotyczących życia i dziejów całego kraju, jak na przykład historii sejmów i konstytucji polskich. Klamrą spinającą spacer jest działalność dwóch przedstawicieli rodu Poniatowskich, Stanisława Augusta i Kazimierza oraz  rola tego rodu w historii i upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Spacer 2 (niedziela 27 X), godz. 11:00
Miejsce spotkania: schody na przystanek autobusowy Rozbrat na Trasie Łazienkowskiej (w kierunku centrum)

Trasa spaceru wiodąca od Trasy łazienkowskiej, poprzez Przyczółek Czerniakowski do ulicy Ludnej, prezentuje przede wszystkim dzieje dzielnicy w czasie Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przejdą miejscami, w których znajdowały się reduty powstańcze, punkty medyczne i prowizoryczne szpitale, a także miejsca straceń i pochówków powstańców i ludności cywilnej. Niemniej ważną częścią spaceru będzie wskazanie nielicznych już, zabytkowych budowli zachowanych z wojennej pożogi i „powojennego zrywu urbanistów” planujących zamienienie Górnego Czerniakowa w ogromny park rekreacji.

Dyskusja

Po jednym ze spacerów odbędzie się dyskusja z udziałem Artura Jerzego Filipa – inicjatora koalicji Warszawskiej Drogi Kultury na Skarpie oraz znawcy skarpy.

 
Jakie są plany zagospodarowania skarpy? Na ile powinna być przestrzenią publiczną? Czy mieszkańcy czują się tam u siebie? Czy mieszkańcy ją lubią? Czy powinno się ją bardziej animować?


Zadaj pytania! Zabierz głos! Podyskutuj!
Kiedy: sobota, 26 X, godz. 13.30
Miejsce spotkania: Przestrzeń na Skarpie, al. Na Skarpie 15 lok. 18

Zachęcamy również do samodzielnego zgłoszenia się do nas i opowiedzenia swojej historii o skarpie!

Kontakt oraz szczegóły dotyczące działań związanych z projektem:
Projekt Skarby Skarpy
Fundacja Culture Shock
Tel: 510 572 322.. 22 621 89 66
e-mail: k.lukasiewicz@cultureshock.pl
blog: http://skarby-skarpy.blogspot.com/

Wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/584441191615836/
https://www.facebook.com/events/297476977059745/