RZECZOZNAWCY 3 TO TRZECIA EDYCJA WARSZTATÓW Z DZIEDZINY SZTUKI DESIGNU

Do udziału w bezpłatnych warsztatach „Rzeczoznawcy 3 design dla rodzica /design dla miasta”  zaproszeni są rodzice małych dzieci oraz grupa międzypokoleniowa (osoby od 16 roku życia) – mieszkańcy Podkowy Leśnej, Milanówka, Pruszkowa, Grodziska Mazowieckiego, gminy Brwinów oraz okolicznych miejscowości. Osiem spotkań dla każdej z grup, odbędzie się w październiku i listopadzie w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej.

Formuła warsztatów oparta jest na metodzie design thinking, czyli tworzeniu innowacyjnych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Uczestnicy warsztatów poznają poszczególne etapy oraz narzędzia pracy projektanta i producenta. Wcielą się w rolę designera, tworząc koncepcję przedmiotu odpowiadającego ich gustom oraz zauważonym przez nich problemom oraz realny model tego przedmiotu. Rozwój i nauka płynnie łączyć się będą ze wspólną zabawą np. przy grupowym rozwiązywaniu różnorodnych zadań konstrukcyjnych dopasowanych do potrzeb i możliwości grupy. Krótkie wykłady dotyczyć będą historii designu w Polsce i na świecie, a tematem dyskusji będą rzeczy i miasto. Warsztaty będą okazją do rozwijania zainteresowań, a także kompetencji osobistych i zawodowych w kreatywny i angażujący intelektualnie sposób.

Design dla rodzica
Rodzina jako grupa odbiorców wielu marek, zasypywana jest licznymi ofertami kupna różnorodnych, niezbędnych w życiu codziennym produktów. Czy te przedmioty o różnych kolorach, kształtach i rozmiarach są wystarczająco ładne? Czy są wystarczająco funkcjonalne? Rodzice będą mieli niepowtarzalną okazję stworzyć modele produktów odpowiadających na ich oraz ich dzieci potrzeby.
Design dla miasta
Na dwa miesiące działań warsztatowych miasto stanie się terenem badań, analiz i prac projektowych. Uczestnicy skoncentrują się na największych wartościach Miasta Ogrodu, aby w międzypokoleniowym zespole mieszkańców, dzięki wspólnej, aktywnej wymianie myśli, idei, wiedzy i doświadczenia, zaprojektować przedmiot użytkowy promujący miasto.

Podsumowaniem projektu będzie Design Mixer– wydarzenie z pogranicza konferencji, seminarium oraz biznes miksera, przestrzeń wymiany myśli między przedstawicielami różnych grup społecznych oraz pokoleń, w trakcie którego uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zaprezentować swoje pomysły szerszej publiczności.
Kiedy: osiem cotygodniowych spotkań w październiku i listopadzie:
wtorki: 06.10, 13.10, 20.10, 27.10, 03.11, 10.11, 17.11, 24.11.
design dla rodzica: wtorki 12:00 – 14:00
design dla miasta: wtorki 17:00 – 19:00
Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, Pałacyk Kasyno, ul. Lilpopa 18, Podkowa Leśna

Scenariusz i prowadzenie warsztatów:
Paulina Jędrzejewska  — prezeska Fundacji Culture Shock. Działa w temacie wolnej i nieformalnej edukacji, nowych technologii, projektów międzypokoleniowych. Tworzy instalacje w przestrzeni publicznej, którą traktuje jako miejsce budowania kapitału społecznego i dialogu. Współzałożycielka marki Hedoco produkującej open-sourcowy design oraz modę. Doświadczona trenerka, coach grupowy, socjolożka i antropolożka kultury, aktywistka społeczna. Absolwentka Studium Coachingu Grupowego w Szkole TROP, Studium Nauk Stosowanych na UW. Studiowała Design Management w SGH, Gender Studies w PANie.
Marcela Kawka —  absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. Projektantka wzornictwa przemysłowego i komunikacji wizualnej. Prowadzi biuro projektowe Locomotif Design Studio. Zajmuje się projektowaniem nowych rynkowych produktów, corporate identity, nadzorem nad wdrożeniami i doradztwem w zakresie wdrażania strategii wzorniczych. W swoim dorobku posiada projekty m. in. mebli, urządzeń elektronicznych, opakowań, małej architektury, identyfikacji wizualnej oraz obiektów POS i POP. Wraz z Izabelą Cichecką otrzymała III nagrodę w konkursie Nokia Only Planet ­ Design for all, za projekt urządzenia „Health Guard” uwzględniającego potrzeby seniorów.
Materiały z warsztatów oraz koncepcje produktów powstałych w trakcie trwania projektu zostaną udostępnione na licencji Creative Commons CC-BY-SA 3.0 Polska. To oznacza, że będzie można je kopiować, rozpowszechniać i tworzyć na ich podstawie modyfikacje dla dowolnego celu, także komercyjnego pod warunkiem, że utwór zostanie oznaczony imieniem i nazwiskiem autora oraz nazwą Fundacji Culture Shock. Ponadto nowo powstały utwór należy opublikować na tej samej licencji: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl</p>
Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi edycjami projektu: <a href=”http://www.cultureshock.pl/portfolio/rzeczoznawcy/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”><strong>Rzeczoznawcy</strong></a> i <a href=”http://www.cultureshock.pl/portfolio/rzeczoznawcy2/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”><strong>Rzeczoznawcy 2</strong></a>.
Efekty prac można zobaczyć w katalogach: <a href=”http://www.cultureshock.pl/katalogi/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”><strong>www.cultureshock.pl/katalogi.</strong></a>

&nbsp;
Partnerem projektu jest: Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej oraz Milanowski Klub Mam.

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.