Skip to main content

Skarpa Rewelacja - plakat mniejszy„Skarpa: Rewelacja!” to biennale działań artystycznych Fundacji Culture Shock podejmowanych na Skarpie Warszawskiej. W tym roku w parku na Książęcem (na tyłach Muzeum Narodowego w Warszawie) na 3 letnie miesiące otworzymy wystawę rzeźb oraz instalacji artystycznych przygotowanych przez artystów specjalnie na tę okoliczność. Realizowany w zapomnianej, acz centralnej i prestiżowej warszawskiej lokalizacji projekt ukazuje serię działań artystycznych typu ‘land art’ oraz ‘site-specific’ odnoszących się do walorów historycznych i przyrodniczych Skarpy Warszawskiej. Inspirowane Skarpą działania przestrzenne – tymczasowe instalacje, obiekty wtopione w przyrodę, kompozycje przestrzenne i interaktywne formy użytkowe oraz szablony mają za zadanie zachęcić odbiorców do samodzielnej eksploracji parku, poznawania jego historii, odkrywania uroków, a co za tym idzie – budowania świadomości aktywnego odbiorcy sztuki i użytkownika przestrzeni miejskiej.

Pragniemy odkryć przed warszawiakami tę wyjątkową przestrzeń miejską, na której bogactwo składają się: koncepcja ogrodowa Szymona Bogumiła Zuga, miejsce po dawnej rezydencji i ogrodach księcia Kazimierza Poniatowskiego, w tym „groty” Elizeum, dawny pałacyk Branickich – dziś Muzeum Ziemi, willa architekta Bohdana Pniewskiego, oraz inne jego projekty tworzące krajobraz miejsca – budynki Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego zaprojektowane przez Tadeusza Tołwińskiego, Dom Partii, Giełda Papierów Wartościowych projektu Stanisława Fiszera.

Ekspozycja będzie trwała do 11.10.2015 r.

[ap_divider color=”#CCCCCC” style=”solid” thickness=”2px” width=”100%” mar_top=”10px” mar_bot=”10px”]

INSTALACJE

[ap_tagline_box tag_box_style=”ap-left-border-box”]

[ap_column_wrap] [ap_column span=”4″]

“Monidło”

Instalacja Zuzanny Sadowej. Rzeźba przedstawiająca rękę z telefonem zachęca odwiedzających do zrobienia sobie zdjęcia – tzw. Selfie. Popowy charakter nadaje lekka forma instalacji wykreślająca dwa kadry – dwie osie widokowe parkowego projektu Szymona Bogumiła Zuga. Instalacja zaprasza do eksploracji terenu parku oraz wyjścia poza horyzont, ponad korony drzew, w kierunku Wisły.

[/ap_column] [ap_column span=”2″]Skarpa Rewelacja_wernisaz_male[/ap_column] [/ap_column_wrap]

[/ap_tagline_box]

[ap_tagline_box tag_box_style=”ap-left-border-box”]

[ap_column_wrap] [ap_column span=”4″]

“Przestrzeń jako instrument muzyczny”

Instalacja Heleny Wawrzeniuk. Park na Książęcem ma w sobie coś z charakteru „tajemniczego ogrodu”, który żyje własnym, ukrytym życiem. Jednymi z mieszkańców tego miejsca są dźwięki: hałas z położonej niżej ulicy, szum drzew, odgłosy ptaków, odległy zgrzyt tramwajów. Interaktywna instalacja, zawieszona zostanie między parkowymi drzewami, dźwięk będzie z niej wydobywany pod wpływem wiatru, deszczu oraz dotyku człowieka.

[/ap_column] [ap_column span=”2″]Skarpa Rewelacja_wernisaz (6)[/ap_column] [/ap_column_wrap]

[/ap_tagline_box]

[ap_tagline_box tag_box_style=”ap-left-border-box”]

“Ławkowiec”

Skarpa Rewelacja_wernisaz (11)Mebel do siedzenia autorstwa Studia Cooperativa – 10 dwuosobowych poduch połączonych odcinkami sznura, tworzących całość. Mieszkańcy mogą samodzielnie zmieniać położenie poszczególnych poduch, dostosowując mebel do swoich potrzeb, jednak nie mogą odsunąć ich dalej niż pozwala na to sznur, łączący kolejne poduchy. Jeśli chcą dokonać większych zmian w ułożeniu poduch muszą poprosić osoby zajmujące inne poduchy o współpracę. W ten sposób mebel sprzyja nawiązywaniu kontaktów, po to aby wspólnie osiągnąć zamierzony cel. Instalacja symbolizuje życie i stosunki w mieście, gdzie każdy stara się kształtować prywatną  przestrzeń według własnego uznania i na własne potrzeby, jednak nie może zapominać o tym, że żyje w otoczeniu innych osób.

[/ap_tagline_box]

[ap_tagline_box tag_box_style=”ap-left-border-box”]

“Ogród w kwiatach”

srewelacjaOgrodnicza instalacja artysty krajobrazu Sławka Sendzielskiego będzie próbą połączenia współczesnego trendu uprawy warzyw w mieście z historią Parku na Książęcem. Interwencja obejmie stworzenie przestrzeni starannie pielęgnowanego trawnika poprzecinanego  dwoma lub trzema szpalerami  kwitnącej cebuli (allium cepa). Celem instalacji jest zachęcenie owadów do odwiedzania parku i zwiększanie bioróżnorodności. Ogólnie znane są walory cebuli jako rośliny bakteriobójczej jednak najmniej znane są właściwości kwiatów cebuli. Pięknie wyglądają, wabią owady zamykające, w szczególności motyle i trzmiele. Efektowne kwiatostany będą nawiązaniem do skupionego na przyjemnościach księcia Kazimierza Poniatowskiego, założyciela ogrodu.

[/ap_tagline_box]

[ap_tagline_box tag_box_style=”ap-left-border-box”]

[ap_column_wrap] [ap_column span=”4″]

“Portal aktywny”

Interaktywna instalacja w przestrzeni parku autorstwa rzeźbiarza Krzysztofa Franaszka. Obiekt to wypukłe lustro mosiężne zamontowane na konstrukcji stalowej oraz mechanizm przypominający rower. Osoba, która zdecyduje się wejść w interakcję porusza nogami mechanizm  z łańcuchem i przekładnią z kół zębatych. Energia kinetyczna przekierowana przez kondensator w kierunku żarników będzie oświetlać lustrzany obiekt. Iluminacja powoduje, że lustro odbija światło i jednocześnie ukazuje odbicie twarzy i otoczenia. Zaangażowanie przechodnia/odbiorcy pracy powoduje, że instalacja staje się świetlistym zjawiskiem estetycznym koncentrującym uwagę innych ludzi.

[/ap_column] [ap_column span=”2″]Skarpa Rewelacja (16)[/ap_column] [/ap_column_wrap]

[/ap_tagline_box]

[ap_tagline_box tag_box_style=”ap-left-border-box”]

“Zgoda”

Skarpa Rewelacja (17)Instalacja jest pracą typu „site-specific”, autorstwa aktywistki miejskiej Pauliny Jędrzejewskiej. Składać się będzie z szeregu prostopadłościanów i sześcianów ulokowanych wśród drzew. Interaktywna i użytkowa forma przestrzenna będzie nawiązywać do historii miejsca, konkretnie Domu Imama –  minaretu, który stał na tym terenie do 1944 roku. Instalacja ma zachęcać przechodniów do odpoczynku i przyjrzenia się architekturze Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego oraz przyrodzie parku. Całość będzie stanowić spójną estetycznie formę z okoliczną przyrodą. Walor poznawczy oraz element zabawy z pewnością docenią uczestnicy rodzinnych spacerów, w szczególności zaś ci najmłodsi.

[/ap_tagline_box]

Fotografie autorstwa Pawła Kwieka. Więcej zdjęć z wernisażu można obejrzeć na Facebooku Fundacji.

Wydarzenie na Facebooku.

[ap_divider color=”#CCCCCC” style=”solid” thickness=”2px” width=”100%” mar_top=”10px” mar_bot=”10px”]

Więcej informacji:
e-mail: paulina@cultureshock.pl, tel.: 515 288 141.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Muzeum Narodowym w Warszawie.

partner-muzeum-narodowe

„Skarpa: Rewelacja!” to trzecia po „Skarpie: Reaktywacji” (2011 r.) i „Skarpie: Relokacji” (2013 r.) odsłona cyklicznego projektu sztuki w przestrzeni publicznej realizowanego przez Fundację Culture Shock w celu zwrócenia uwagi warszawiaków i turystów na magiczną przestrzeń śródmiejskiej części Skarpy Warszawskiej.

 

Patroni medialni:
logo_Esquire
     stolica-logo    artinfo_logo2010-kolor     eska_logo      IYP Logo red

Projekt „Skarpa: Rewelacja!” współfinansowany jest ze środków Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

LOGO_SRODMIESCIE_biale_wspolfinansowanie

[ap_divider color=”#CCCCCC” style=”solid” thickness=”1px” width=”100%” mar_top=”10px” mar_bot=”10px”]

[ap_button button_size=”ap-small-bttn” button_url=”http://www.cultureshock.pl/projekty/” button_type=”ap-outline-bttn” button_color=”ap-default-bttn” button_align=”ap-align-none”]Powrót do portfolio[/ap_button]