Skip to main content

Greenpoint Arts Block Festival to sąsiedzki festiwal uliczny współorganizowany przez Fundację Culture Shock, który odbył się w dniu 26 września na ulicy Leonard na Greenpoincie. Wydarzenie miało na celu promocję polskich i lokalnych artystów, zaznaczenie polskiej tożsamości Greenpointu oraz integrację między wieloletnimi i nowo przybyłymi jego mieszkańcami przy okazji różnorodnych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych.

Podczas wydarzenia swoje prace i produkty (obrazy, wydruki, biżuterię, zabawki, ubrania, kosmetyki, książki i inne) prezentowali polscy i lokalni artyści oraz miejscowe firmy. Zobaczyć można było wystawę, która powstała jako efekt warsztatów w ramach projektu “Greenpoint. Przemiany”, przedstawiajacą portrety mieszkańców Greenpointu i opisujące ich wyjątkowe historie.

Festiwal był również muzyczną ucztą – usłyszeć można  było wiele rodzajów muzyki: polskich kompozytorów w wykonaniu tria smyczkowego Slavic Art Ensemble, brazylijskie choro oraz popularne hity z domieszką klasyki w wykonaniu duo Luiz Simas/Basia Blonska, progresywny folk w wykonaniu Sylwii Kloc & The Troubadours  jazz z nutą polskiego folku (Dorota Piotrowska Project) oraz z naleciałościami muzyki cygańskiej (Talking Strings).

 Nie mogło zabraknąć pierogów, natomiast oprócz polskich speciałów można  było również skosztować wersji ulicznej kuchni francuskiej (Le Fond), hiszpańskiej (El Born) oraz włoskiej (Adelina’s).

W programie festiwalu znalazły się również rozmaite aktywności dla dzieci i rodzin: tymczasowy zakład fotograficzny, wycieczkę z przewodnikiem Normanem Oderem po Greenpoincie, konkursy edukacyjne z nagrodami prowadzone przez Dobrą Polską Szkołę, warsztaty plastyczne realizowane przez ArtBox Atelier, gry planszowe, zabawy sportowe i inne.

Ważnym elementem festiwalu była także obeność organizacji non-profit oraz miejskich inicjatyw działających na rzecz polskiej i lokalnej społeczności Greenpointu, które prezentować będą swoją pracę i usługi oferowane nowojorczykom.

Zobacz szczegółowy Greenpoint Arts Block Festival 26.09.2015 – Program

Krótka relacja filmowa z wydarzenia:

Artykuł z „Nowego Dziennika” podsumowujący festiwal możesz przeczytać TUTAJ

Organizatorami wydarzenia byli Biblioteka Brooklyńska na Greenpoincie, Fundacja Culture Shock  oraz New York Dance & Arts Innovations. Wydarzenie jest współfinansowane przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, Centrum Polsko-Słowiańskie. Partnerami są Slavic Art Ensemble, Dobra Polska Szkoła,  ArtBox Atelier. Partnerami medialnymi: Kurier Plus, Radio Rampa, Super Express NY, Greenpointpl.com.