Pandemia na nowo uświadomiła nam ogromne znaczenie kreatywności w adaptacji do zmian, z którymi musimy się mierzyć. Dla sektora kultury jest to jednocześnie szansa, ale także wyzwanie by “wymyślić się” na nowo.
Projekt Mobile Culture dąży do włączenia się w tę dynamikę zmian, podkreślając znaczenie kultury i sztuki w czasach pandemii jako elementu, który buduje zaangażowane społeczeństwo.
Projekt Mobile Culture skierowany jest do edukatorów_ek i profesjonalistów_ek pracujących w:
- programach edukacji nieformalnej
- instytucjach kultury (GLAM – Galleries, Libraries, Archives i Museums)
- organizacjach pozarządowych.
Pragniemy zachęcić, zainspirować i rozwijać nowe kompetencje szczególnie tych edukatorów którzy pracują z osobami dorosłymi z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym i cyfrowym m.in. seniorami, bezrobotnymi, osobami z niepełnosprawnościami (np. z dysfunkcją wzroku), migrantami, uchodźcami czy osobami o niskich kwalifikacjach, w regionach i społecznościach bez dostępu do nowych technologii.
Celem projektu jest dostarczenie edukatorom i edukatorkom praktycznej wiedzy na temat wykorzystania narzędzi technologicznych do tworzenia i rozwijania ich oferty. Aby osiągnąć ten cel, wraz z partnerami z Hiszpanii, Włoch i Grecji opracujemy cztery produkty:
- Przewodnik po najlepszych praktykach z obszaru edukacji kulturalnej
- Platformę szkoleniową
- Publikację cyfrową zawierającą m.in. scenariusze zajęć
- Kurs online
Głęboko wierzymy, że uczestnictwo w działaniach kulturalnych online m.in. warsztatach kreatywnych, hackatonach, wycieczkach VR, webinariach, warsztatach digital storytelling może nie tylko zwiększyć kreatywność wśród uczestników i rozpowszechnić dziedzictwo kulturowe, ale także poprawić ich umiejętności cyfrowe i zapobiec wykluczeniu cyfrowemu.
Nasz świat przyspiesza i stwarza coraz więcej możliwości cyfrowych. Tworząc projekt, oparłyśmy się na założeniu, że nowe technologie pozwalają ludziom wyrażać siebie, wspierają ich kreatywność i jednocześnie doskonalą umiejętności cyfrowe. Widzimy niezwykły potencjał w połączeniu oferty sektora kultury i narzędzi cyfrowych. W ramach działań Mobile Culture pragniemy więc uczynić wspomniany duet dostępnym dla każdej i każdego.
Kładąc szczególny nacisk na “naukę przez działanie”, w ramach przygotowywanego kursu e-learningowego będziemy uczyć sektor kultury: tworzenia krótkich filmów video, remiksowania zdjęć, ponownego wykorzystania zdigitalizowanych kolekcji sztuki czy nagrywania podcastów w celu popularyzacji historii lokalnej.