268031_176407182420171_4112434_n„Graj w zielone” to akcja sąsiedzka oraz warsztaty łączące elementy designu i działań ogrodniczych skierowane do mieszkańców wsi Sadowa w gminie Łomianki. Celem projektu, przeprowadzonego w 2011 roku, była integracja mieszkańców oraz wytworzenie poczucia identyfikacji z przestrzenią publiczną przez wspólną pracę nad zmianą wyglądu terenu wokół przystanku autobusowego w Sadowej. Autorami projektu są Karolina Pluta i Sławek Sendzielski.

W okresie letnim zostały zorganizowane warsztaty dla dzieci młodszych i starszych, które nie wyjechały na wakacje. Działaniami związanymi z projektowaniem zieleni zainteresowali się uczniowie szkoły podstawowej, którzy w trakcie zajęć byli bardzo aktywni, uważnie słuchali opowieści o roślinach i ich właściwościach. Realizując projekt, prowadzący dążyli również do integracji mieszkańców Sadowej oraz do rozpoczęcia dyskusji na temat estetyki w przestrzeni publicznej i odpowiedzialności za nią. Niewielka grupa mieszkańców dała się przekonać, że działania społeczno-edukacyjne wokół przestrzeni publicznej mają sens oraz są potrzebne.

228874_187667071294182_883809_nWspółpraca w pierwszej części projektu „Graj w Zielone” zaowocowała jego kontynuacją na jesieni – zorganizowane zostały dodatkowe warsztaty, w efekcie których stworzono szkolny ogródek. Posadzono także dodatkowe rośliny wokół przystanku.

W wyniku sześciu dni warsztatowych (zorganizowanych latem i na jesieni) posadzone zostały 134 rośliny i 500 cebul kwiatowych na terenie zielonym wokół ostatniego przystanku Ł oraz przy Szkole Podstawowej w Sadowej.

W miesięczniku społeczno-kulturalnym www.lomianki.info nr 6/2011 ukazał się napisany przez autorów projektu artykuł o przeprowadzonej akcji. Można go przeczytać tutaj: Mamy ochotę grać w zielone (str. 10).

Projekt „Graj w zielone” doczekał się drugiej edycji. Można o niej przeczytać tutaj: „Graj w zielone 2012”.

[ap_spacing spacing_height=”10px”]

Fotografie autorstwa Błażeja Sendzielskiego i Aleksandry Moraczewskiej.

[ap_divider color=”#CCCCCC” style=”solid” thickness=”1px” width=”100%” mar_top=”10px” mar_bot=”10px”]

Patron medialny: www.lomianki.info

Partnerem projektu była Szkoła Podstawowa im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Sadowej.

Projekt współfinansowany przez Gminę Łomianki.

herb Łomianki

[ap_divider color=”#CCCCCC” style=”solid” thickness=”1px” width=”100%” mar_top=”10px” mar_bot=”10px”] [ap_button button_size=”ap-small-bttn” button_url=”http://www.cultureshock.pl/projekty/” button_type=”ap-outline-bttn” button_color=”ap-default-bttn” button_align=”ap-align-none”]Powrót do portfolio[/ap_button]