Drukowanie

Po raz drugi został zorganizowany w Sadowej projekt „Graj w Zielone”. To akcja sąsiedzka oraz warsztaty łączące elementy designu i działań ogrodniczych skierowane do mieszkańców wsi Sadowa w gminie Łomianki.

Celem projektu była integracja mieszkańców oraz wytworzenie poczucia identyfikacji poprzez wspólną pracę nad zmianą wyglądu otaczającej przestrzeni. Warsztaty miały także przyczynić się do kulturalnego ożywienia wsi. Rok wcześniej akcja zakończyła się stworzeniem ogródka kwiatowo-warzywnego w Szkole Podstawowej w Sadowej.  W 2012 roku działania zaczęły się właśnie tam.

[ap_spacing spacing_height=”60px”]

[ap_divider color=”#CCCCCC” style=”solid” thickness=”1px” width=”100%” mar_top=”10px” mar_bot=”10px”]

Warsztaty ogrodnicze dla uczniów

DSC00766Zostały przeprowadzone warsztaty ogrodnicze dla uczniów, którzy sadzili warzywa i zioła na szkolnych grządkach. Prowadzący ucieleśniali ideę jedzenia „z ogrodu na stół”. Uczestnicy zajęć zobaczyli, że mogą korzystać z różnych form spędzania wolnego czasu, a co ważniejsze mają z tego wymierne efekty. Zasianych zostało około 50 roślin warzywnych, posadzono kilkanaście krzewów pomidorów. Warsztaty prowadzili Karolina Pluta oraz Sławek Sendzielski. O to ich relacja z ostatnich działań:

Spotkaliśmy się w Dzień Dziecka, by wspólne zadbać o ogródek, wyrywaliśmy chwasty, których trochę zadomowiło się na grządkach, posadziliśmy zioła – w środkowej części grządki dumnie rosną teraz bazylia, tymianek, lawenda, oregano, macierzanka i rozmaryn.

Punktem kulminacyjnym piątkowego spotkania było zbieranie plonów – rzodkiewki posiane miesiąc temu były już piękne, duże, pachnące, idealne na przekąskę w środku dnia. Na ten świeży, ostry smak warto było poczekać!

Warsztaty twórczego recyklingu

Zostały również zorganizowane warsztaty: „Zaprojektuj swoją doniczkę”. Uczestnicy tworzyli doniczki z materiałów mogących ulec ponownemu przetworzeniu, chociażby z butelek, plastykowych pojemników, puszek po konserwach itp. Za sprawą zajęć prowadzący liczyli na pobudzenie wrażliwości artystycznej młodzieży z Sadowej, a także chcieli ją zachęcić do twórczego zagospodarowania czasu wolnego.

Bardzo pozytywnym sygnałem było wzięcie udziału w warsztatach podopiecznych Domu Pomocy Społecznej oraz kilku młodych mieszkańców wsi. Dzięki zajęciom wspomniane grupy mogły się poznać, dowiedzieć o swoich zainteresowaniach, ograniczeniach i możliwościach.

Prace powstałe na warsztatach, które przez kilka tygodni gościły w widocznych miejscach Sadowej, wzbudziły zainteresowanie jej mieszkańców i wywołały dyskusję na temat potrzeby realizowania podobnych projektów. Ekspozycja prac w przestrzeni publicznej z pewnością przyczyniła się też do zwiększenia poczucia identyfikacji mieszkańców z życiem wsi oraz do rozbudzenia potrzeby dbania o wygląd najbliższego otoczenia.

Warsztaty fotogramowe

76473_438674102860143_1650695496_nZajęcia zorganizowane dla dzieci z Sadowej cieszyły się dużym zainteresowaniem. Fotogramy otrzymane metodą luksografii znalazły swoje miejsce w szkole. Zdjęcia powstałe podczas warsztatów pozwoliły ich uczestnikom zapoznać się z tradycyjnymi materiałami fotograficznymi (w odróżnieniu od wszechobecnej fotografii cyfrowej), a także z możliwościami połączenia natury z działaniami artystycznymi.

[ap_spacing spacing_height=”70px”]

[ap_divider color=”#CCCCCC” style=”solid” thickness=”1px” width=”100%” mar_top=”10px” mar_bot=”10px”]

„Graj w zielone 2012” to druga edycja projektu. Tak wyglądały warsztaty zorganizowane rok wcześniej: Graj w zielone.

Relacje z naszych działań w ramach projektu „Graj w zielone” umieszczone zostały na portalu www.lomianki.info:

A w szkolnym ogródku w Sadowej….
Gramy w zielone w Sadowej
Ciąg dalszy… Graj w zielone!

Partner: Szkoła Podstawowa im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Sadowej.

Patron medialny: www.lomianki.info

Projekt współfinansowany przez Gminę Łomianki.

herb Łomianki

[ap_spacing spacing_height=”150px”]

[ap_divider color=”#CCCCCC” style=”solid” thickness=”1px” width=”100%” mar_top=”10px” mar_bot=”10px”]

[ap_button button_size=”ap-small-bttn” button_url=”http://www.cultureshock.pl/projekty/” button_type=”ap-outline-bttn” button_color=”ap-default-bttn” button_align=”ap-align-none”]Powrót do portfolio[/ap_button]