Varsaviana

Po co instytucji kultury aplikacja, czyli jak dać się ściągnąć
12:20-13:00

Urządzeń mobilnych na co dzień używa już ponad 3/4 Polaków. Większość z nich korzysta w ten sposób z Internetu, robi zakupy, uczy się, utrzymuje kontakt z rodziną. Dla wielu jest to okno na świat – multimedia dostępne poprzez urządzenia mobilne stają się konkurencją dla oferty telewizyjnej, kinowej, kulturalnej. Aplikacje mobilne stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej instytucji kultury zaczyna je tworzyć właśnie po to, by wyjść naprzeciw zwyczajom swoich użytkowników. W ten sposób starają się poszerzyć grono swoich odbiorców oraz zyskać wizerunek instytucji nowoczesnych, idących z duchem czasu. Czy aplikacje mobilne rzeczywiście sprawdzają się jako sposób na przyciągnięcie i utrzymanie uwagi – szczególnie młodych – odbiorców? A może jest ich zbyt dużo i nie warto ich tworzyć? Czy polskie aplikacje dla kultury są rzeczywiście warte uwagi? Jak wypadają na tle gier i aplikacji tworzonych przez zachodnie instytucje? Co jest w nich wartościowe, a co należałoby poprawić? Jak zmierzyć ich sukces? Jaki jest stosunek Polek i Polaków do aplikacji mobilnych?

Zagadnienia: #aplikacjewkulturze #warszawajestmobile #metamuzeum, #wirtualnawarszawa #mobilnakultura #ostrzezenie #jaknietworzycaplikacjimobilnych

Prowadzi Paulina Jędrzejewska

Panelistki i paneliści

Aleksandra Janus
Antropolożka, badaczka, ekspertka Centrum Cyfrowyego, podzieli się swoimi doświadczeniami ze współpracy z instytucjami poszukującymi efektywnych sposobów angażowania publiczności oraz wnioskami z prowadzonych przez nią badań publiczności.

Karolina Iwińska-Wojtkowska
Główny specjalista, Biuro Pomocy i Projektów Społecznych, Urzędu m.st. Warszawy. Obecnie pracuje nad projektem Virtualna Warszawa, którego celem jest wykorzystanie zdobyczy świata cyfrowego, aby szerzej udostępnić przestrzeń i usługi publiczne osobom z dysfunkcjami wzroku.

Andrzej Kosowski
Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Europejskiej Akademii Mozartowskiej. Członek Stowarzyszenia Muzyki Polskiej, Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego oraz Towarzystwa Muzycznego im. W. Lutosławskiego. Opowie m.in. o aplikacji Orkiestrownik.

 

 

Kreacja i Społeczeństwo

Mobilne innowacje, czyli jak aplikacje rozbudzają moce twórcze
13:20-14:00

Każdego dnia powstaje kilkaset nowych aplikacji mobilnych. Przybywa też osób zaangażowanych w proces ich powstawania, które poprzez aplikacje chcą wyrazić siebie lub pomóc swojej społeczności. Podczas tego panelu skoncentrujemy się na tych aplikacjach, które zachęcają do twórczego działania, a także same w sobie są działaniem kulturalnym. Będą to zarówno aplikacje wspierające tworzenie filmów, interaktywnych zdjęć, gier i animacji, oraz animację i promocję kultury, jak i te zachęcające do działań społecznych, obywatelskich i politycznych. Będziemy rozmawiać o ułudzie interaktywności i o pułapkach user generated content, a także o rynku aplikacji kreatywnych w Polsce i zagranicą, ich udanych i nieudanych przykładach.
Zastanowimy się także jakie są motywacje ludzi do angażowania się w tworzenie aplikacji mobilnych na przykładzie społeczności Koduj dla Polski? Czy aplikacje mogą aktywizować społeczność? Czy aplikacje mogą wyzwolić moce twórcze? Jak sprawić, by aplikacje były angażujące? Czym jest interaktywność i dlaczego jest atrakcyjna dla użytkowników aplikacji? Kogo naśladować, kto wyznacza trendy? Czy duże firmy wspierają oddolne inicjatywy m.in tworzenie rozwiązań mobilnych dla społeczności?

Prowadzi Małgorzata Rycharska

Panelistki i Paneliści

Paulina Sobieszuk
Paulina od 5 lat jest związana z organizacjami infrastrukturalnymi, tj. wspierającymi inne NGO. W TechSoup pomaga im korzystać z otwartych danych publicznych. Aktywiści i aktywistki chętnie tworzą aplikacje – w konkursach TechSoup zgłosili ponad 250 projektów. Paulina opowie, jak działają.

Anna Desponds
Menadżerka kultury i kuratorka filmowa, projektantka treści multimedialnych w muzeach, stała autorka działu Media dwutygodnik.com i współautorka podkastu ODBIORNIK. Współorganizatorka polskiego oddziału sieci StoryCode zajmującej się nowymi narracjami audiowizualnymi wykorzystującymi cyfrowe technologie.

Barbara Dyluś
Koordynuje programy społecznego zaangażowania realizowane przez polski oddział firmy Microsoft, w tym programy grantowe i programy wsparcia technologicznego dla organizacji non-profit. Opowie jak jak duże korporacje wspierają inicjatywy społeczne w zakresie nowych technologii.

Krzysztof Madejski
pracuje w Fundacji ePaństwo, działającej na rzecz rozwoju demokracji, otwartej i przejrzystej władzy oraz zaangażowania obywatelskiego poprzez nowe technologie. Koordynując program Koduj dla Polski wspiera społeczność programistów, grafików i aktywistów miejskich  poszukujących technologicznych rozwiązań społecznych problemów.

 

 

Edukacja

Bezkrwawa sekcja żaby, czyli jak rozbudzić pasję do poznawania świata
15:20-16:00

Nastał dobry czas na innowacje w edukacji. Mamy dostęp do technologii, które sprawiają, że uczenie (i uczenie się) jest wciągającym, wzbogacającym i interaktywnym doświadczeniem. Edukatorzy wiedzą co się dzieje, gdy uczestnicy mocno zaangażują się w zajęcia: grupa jest ożywiona, a motywacja poszczególnych osób do udziału w spotkaniu rośnie. Na ekranie tabletu można dokonać bezkrwawej sekcji żaby i poznać tajemnice anatomii. Towarzyszyć misji Curiosity i przyjrzeć się powierzchni Marsa. Można tworzyć i poznawać rzeczy niewidoczne gołym okiem.
Czy same aplikacje wystarczą, aby rozbudzić pasję do poznawania świata? Co się sprawdza wśród młodych i co w związku z tym powinni wiedzieć edukatorzy? W końcu – czy aplikacje mogą pomóc instytucjom kultury skuteczniej docierać do publiczności?

Zagadnienia: #grywalizacja, #interakcja #BYOD #OdwroconeLekcje #VR #BoNieWszystkoWinternecieJestPrawdą #aplikacjewedukacji

Prowadzi Noemi Gryczko

Panelistki i Paneliści

Dagna Mach
Kustoszka w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie, członkini ogólnopolskiej sieci bibliotekarzy LABiB. Interesuje się animacją i edukacją najmłodszych użytkowników, promocją i marketingiem, nowymi technologiami oraz kreowaniem przyjaznej użytkownikowi przestrzeni bibliotecznej. Prowadzi zajęcia z tabletami.

Karolina Legucka
Polonistka, opiekun samorządu i tutor w Gimnazjum nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi „Przy Łazienkach Królewskich”. Jest mentorem i trenerem w kursach dla nauczycieli. Związana z grupą Superbelfrów promujących technologie IT na różnych szczeblach nauczania.

Alicja Pacewicz
Współzałożycielka Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawczyni i liderka programu Szkoła z klasą. Opracowuje programy edukacyjne, podręczniki i poradniki dla nauczycieli. Opowie o tym, czy i jak nowe technologie są wdrażane w polskiej szkole oraz jakiego typu działania najbardziej angażują uczniów.

Robert Król
Od 8 lat zajmuje się podnoszeniem kwalifikacji informatycznych wśród dorosłych organizując systemy wymiany wiedzy, wydarzenia, programy kształcenia. Od 2014 roku naucza też najmłodszych jak właściwie patrzeć na technologie. Edukator, miłośnik nowych technologii i prostoty.

Technologie

Pokemon Go w muzeum, czyli jakie możliwości dla kultury i edukacji przyniosą technologie mobilne przyszłości
16:20-17:00

Wprowadzenie: W ostatnich latach na rynek kultury i edukacji przebojem wchodzą nowe technologie: rozszerzona rzeczywistość, wirtualna rzeczywistość, aplikacje mobilne czy druk 3d. Czy i jak możemy je wykorzystać, by zachęcić odbiorców do uczestnictwa w kulturze? Jakie technologie wykorzystać do promocji, a jakie do prowadzenia zajęć, lekcji i warsztatów? Czym instytucje kultury i instytucje edukacyjne mogą nas zaskoczyć? Jak dzięki nowym technologiom zaktywizować osoby z niepełnosprawnościami? Co przed nami, na jakie trendy zwrócić uwagę? Czy nastąpi koniec ery aplikacji mobilnych?

#pokemongo #VR #AR #beacon #aplikacjemobilne #druk3d #mobile #koniecaplikacji

Prowadzi Sylwia Żółkiewska

Paneliści i panelistki

Mikołaj Rotnicki
Niedowidzący tyflo-informatyk. Specjalista ds. dostępności. Propagator filozofii uniwersalnego projektowania. Współtwórca rozwiązań i aplikacji mobilnych wspierających osoby z niepełnosprawnością wzroku. Autor artykułów i publikacji poświęconych nowoczesnym technologiom asystującym.

Ernest Rogal­ski
Eko­no­mi­sta, pro­du­cent fil­mowy oraz kontentu VR 360º. War­sza­wiak, który jest współpro­du­centem ani­mo­wa­nego filmu „War­szawa 1935”, wykonanego w technologii 3D stereo. Dziś producent wystawy „Wirtualna Podróż” w technologii VR 360º i AR, której pomysłodawcą i wykonawcą jest firma TIME TEC. Właściciel firmy TRALABUM.

Dorota Czyżewska
Stworzyła pierwszą aplikację eventową w Centrum Nauki Kopernik. Praktyk w nowoczesnym zarządzaniu informacją. Testerka mobilnych technologii w ekologii, edukacji oraz VR. Chce wykorzystać innowacje technologiczne w zakresie telemedycyny. Obecnie projektuje własne aplikacje i wciela nowe pomysły do już istniejących.

Kamil Jasieński
Dziennikarz, z radiem związany od 9 lat. Zajmuje się kulturą, muzyką i przede wszystkim Internetem. Prowadzi audycję „Pierwsze słyszę”, razem ze słuchaczami tworzy program Hejterska4, w którym prezentowane są muzyczne dziwactwa z odległych zakątków sieci. Entuzjasta filmów do 1000 wyświetleń.

  • FAM
    I Festiwal Aplikacji i Gier Mobilnych
    Warszawa jest mobile!

     

    1 października 2016
    Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych
    Bracka 25, Warszawa

  1. 1

Partnerzy FAM

 

Patroni medialni