Skip to main content

2 czerwca 2015, godz. 17.00
Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66 (sala na I piętrze, prosimy pytać portiera).
Wstęp wolny.

Dobiega końca pierwszy cykl warsztatów z projektowania przestrzeni publicznej „Laboratorium Miasta: Skarpa Warszawska”, w trakcie których odrywaliśmy Skarpę oraz dążyliśmy do przywrócenia jej warszawiakom, jak i przyjezdnym. Przez ostatnie 5 tygodni pracowaliśmy nad projektami, które miały zachęcić do wędrówek po niekończącym się paśmie zieleni, wydobyć i wypromować dzisiejsze atrakcje, przywołując niezwykłe losy oraz dziedzictwo tego miejsca. Przewędrowaliśmy koronę Skarpy od ul. Książęcej po Tamkę, analizowaliśmy panoramę miasta „na górze” z przyczółku mostu Gdańskiego i oglądaliśmy Skarpę z dołu, przemierzając podskarpie od parku Traugutta po ul. Mostową. Znaleźliśmy ciekawe miejsca, ślady historii, identyfikowaliśmy bariery utrudniające spacer czy ekspozycję interesujących fragmentów. Dyskutowaliśmy którędy wędrować, jak w pełni udostępnić i uatrakcyjnić trasę, co zmienić, co dodać. Powstały wizje oraz projekty, które zachęcą do spacerów wzdłuż Skarpy, do spędzania na niej czasu, ożywią przestrzeń, zlikwidują przeszkody w poruszaniu się wszystkich użytkowników.

Warsztaty poprowadzili eksperci: Joanna Porębska-Srebrna – architekt, urbanista, doradca d.s. dziedzictwa i rewitalizacji oraz Adam Jankiewicz – prawnik, historyk, kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych.

W najbliższy wtorek 2 czerwca podsumujemy efekty wspólnej pracy – zaprezentujemy projekty i podejmiemy dyskusję na ich temat. Zapraszamy do włączenia się do rozmowy o naszych pomysłach, oceny, czy przybliżą one SKARPĘ jej użytkownikom i zachęcą do spacerów. Zastanówmy się wspólnie, czy i jak można je zrealizować.

Patroni: logo_bumPartnerzy:  panstwo   wall-1Logo CBR Zielen

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. 

kompilacja_logo_miasta