Skip to main content

fatamorgany2We współpracy z artystką Heleną Wawrzeniuk pracujemy nad nowym projektem – FATAMORGANY MIEJSKIE!

Fatamorgany miejskie to seria instalacji multimedialnych zlokalizowanych w bramach i podwórkach dzielnicy Wola Mirów w Warszawie. Instalacje, pokazywane nocą w godzinach 22:00-24:00, stworzą trasę spacerową po Mirowie w okresie od 27 czerwca do 7 lipca 2014 r.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Inspiracją dla działań była podlegająca ciągłym przemianom Warszawa wraz z jej  mieszkańcami. Tłem i bohaterem „Fatamorgan miejskich” jest Mirów, obszar Woli, w którym „stare” spotyka się z „nowym”. Miejsca przedwojennych kamienic zajmują tu nowoczesne apartamentowce i zamknięte strzeżone osiedla. Prace w ramach projektu mają zachęcać do odkrywania starego Mirowa, zanim utraci on swój wyjątkowy charakter.

Zależy nam, aby  skłonić warszawiaków do myślenia o mieście jako żywym organizmie –  lokujemy instalacje w podwórkach i bramach, czyli w miejscach interakcji z mieszkańcami. Przy pomocy światła, dźwięku i projekcji video opowiadamy o przestrzeni miejskiej i emocjach żyjących w niej ludzi: samotności, lęku i miłości. Na chwilę przywracamy opuszczonym miejscom cząstkę dawnej świetności, odczarowując ich smutne oblicza. Odwiedzających zapraszamy między innymi do położenia się na dmuchanej poduszce, do wysłuchania rozmowy, która prowokuje do pytania na temat istoty dobra i zła, czy do wodzenia wzrokiem za delikatnym kolażem kolorów pokazywanym na ścianach kamienic.

Dołącz do wydarzenia na facebooku!

Idea projektu „Fatamorgany Miejskie” powstała w 2013 roku z inicjatywy młodej artystki Heleny Wawrzeniuk. W swoich pracach bada ona w jaki sposób światło, dźwięk oraz architektura wpływają na sposób postrzegania przestrzeni. Do współpracy przy projekcie artystka zaprosiła Paulinę Jędrzejewską z Fundacji Culture Shock, która od wielu lat zajmuje się budowaniem relacji międzyludzkich w przestrzeni publicznej.

Więcej szczegółów o projekcie i poszczególnych instalacjach na: fatamorgany.pl

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

syrenka

Patroni:

stolica-logo    

 

 

 

Partnerzy:

2010 SZTUKA ULICY (1)      philips-logo