Skip to main content

logo rz22

 

Za nami dwie edycje projektu „Rzeczoznawcy” – serii warsztatów, których celem było zainteresowanie osób 55+ dizajnem, sztuką i wzornictwem przemysłowym. (więcej o projekcie tu)

W ciągu dwóch lat poprowadziliśmy cztery grupy warsztatowe składające się z osób 55 +. Tym razem w ramach „Rzeczoznawców 2” zorganizowaliśmy zajęcia w dwóch różnych miastach: Warszawie oraz Błoniu. Organizujemy spotkania podsumowujące projekt.

Projekty obu edycji do ściągnięcia:

1.Rzeczoznawcy:
http://www.cultureshock.pl/index.php/download_file/view/312/174/130/
2.Rzeczoznawcy 2:
http://www.cultureshock.pl/files/9013/8471/4579/RZECZOZNAWCY2.pdf

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych dizajnem!

999846_546469528747266_499586188_n
20 listopada – Błonie – spotkanie podsumowujące błońską edycję warsztatów „Rzeczoznawcy 2”

Zajęcia zorganizowała Fundacja Culture Shock przy współpracy z Błońskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Mieszkanki Błonia poznawały podstawy wszystkich etapów pracy projektanta. W wyniku wspólnych spotkań powstało 6 projektów promujących Błonie. Uczestniczki stworzyły zarówno gadżety, które posłużą promocji miasta, ale też pomyślały o zagospodarowaniu wspólnej przestrzeni, czy usłudze usprawniającej komunikację między władzami Błonia i jego mieszkańcami.

Zapraszamy do obejrzenia powstałych projektów oraz spotkania z uczestnikami i prowadzącymi warsztaty.

Gdzie: Centrum Kultury w Błoniu, ul. Jana Pawła II 1b (II piętro – sala konferencyjna), Błonie

Kiedy: 20 listopada 2013, godzina 17:00

970956_513395525388000_631972872_n

2 grudnia – Warszawa – „Design Mixer” – prezentacje, wystąpienia, dyskusje na temat dizajnu

Podczas planowanego wydarzenia będzie można zarówno wysłuchać doświadczonych osób ze świata dizajnu, jak i obejrzeć projekty uczestników warsztatów, którzy dopiero niedawno poznali tajniki projektowania. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką użytkową do wysłuchania tego, co przygotowaliśmy, a także swobodnego włączenia się w dyskusję.

„Design Mixer” będzie okazją zarówno do zaprezentowania projektów będących wynikiem warsztatów, jak i skonfrontowania ich z opinią ekspertów oraz zgromadzonej publiczności.

Kiedy: 2 grudnia 2013, godzina 17:00
Gdzie: Przestrzeń Na Skarpie, al. Na Skarpie 15/18, Warszawa

Wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/480734925373048/

Plan wydarzenia:

Wystąpienie 1: Współczesne polskie wzornictwo (Czesława Frejlich) – Kanwą wystąpienia będzie niedawno wydana książka Polish Design: Uncut przygotowana przez zespół kwartalnika 2+3D (Czesława Frejlich, Dominik Lisik, fotografia Przemek Szuba, Instytut Adama Mickiewicza, Warszawa 2013.). Zaprezentowany słuchaczom przegląd złoży się na rodzaj podsumowania stanu współczesnego dizajnu, który z roku na rok ma się w Polsce coraz lepiej.

Wystąpienie 2: Okiem praktyka (Zdzisław Sobierajski) – Po co projektujemy nowe produkty? Projektowanie równowagi pomiędzy wykonalnością, atrakcyjnością i opłacalnością. Ile kosztuje dizajn?

Wystąpienie 3: Wolność w dizajnie (Paulina Jędrzejewska) – Projektowanie i produkowanie to współtworzenie świata, nie tylko materialnego – ale również świata potrzeb, rozwiązań i nowych wyzwań – czyli co to jest licencja Creative Commons i jak może działać z dizajnem.

4. Prezentacja projektów dwóch edycji warsztatów „Rzeczoznawcy” oraz „Medialab Senior”.

5. Dyskusja

 

Sylwetki zaproszonych gości

Czesława Frejlich – profesorka w krakowskiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Redaktorka naczelna magazynu projektowego 2+3d. Autorka publikacji oraz kuratorka wystaw dotyczących wzornictwa.

Zdzisław Sobierajski – przedsiębiorca z 25 letnim doświadczeniem. Od czterech lat prowadzący program stażowy dla młodych projektantów www.polyester-design.com. Od trzech lat pracuje z projektantami i przemysłem tworząc zespoły projektowo- wdrożeniowe.

Paulina Jędrzejewska – współzałożycielka Hedoco – pierwszej marki w Europie środkowo-wschodniej, która produkuje i sprzedaje wyłącznie open design, gdzie odbiorca – całkowicie legalnie – może stać się jednocześnie projektantem, producentem i nabywcą, opowiedzą o swojej działalności.

935573_513395495388003_1718542521_n

Dizajn i my

Fundacja Culture Shock od początku swojego powstania zajmuje się wdrażaniem nowych technologii w sztuce oraz edukacji. Tworząc projekty takie jak „Rzeczoznawcy” wyszliśmy z założenia, że dizajn jest częścią naszego codziennego funkcjonowania. Wystarczy nauczyć się patrzeć na rzeczy oczami projektanta. Można zwyczajnie stwierdzić, że znajdujemy się w świecie pełnym przedmiotów i żyć w ich otoczeniu bezrefleksyjnie. My jednak chcieliśmy odkryć przed uczestnikami warsztatów fascynującą i bogatą stronę codziennej rzeczywistości. Czy przedmiot został stworzony przez człowieka czy przez naturę? Po co ktoś go wyprodukował? Czy ułatwia nam życie, czy raczej je utrudnia? Czy użytkownicy go potrzebują? Czy dobrze działa? Czy można go ulepszyć? Czy jest ładny? Czy jakichś przedmiotów w naszym otoczeniu brakuje? W zetknięciu z pozornie szarą rzeczywistością możemy zadawać setki pytań!

Dizajn i otwartość

Ważnym elementem naszych działań jako fundacji jest też zapobieganie wykluczeniu. Projekty kierujemy do osób w różnym wieku i z różnych środowisk. Bliska nam jest również filozofia związana z Creative Commons. W dizajnie otwartość może wiązać się z projektowaniem uniwersalnym, które jest nastawione na rozwiązania przeznaczone dla jak największej liczby odbiorców, pamiętając o tym, jak bardzo mogą się od siebie różnić. Osoby, które wzięły udział w warsztatach „Rzeczoznawcy 2” uczyliśmy podstaw projektowania, staraliśmy rozwinąć ich umiejętności i pobudzić kreatywność, ale chcieliśmy też wyczulić je na pewne cechy naszego otoczenia, które mogą być przyczyną wykluczenia. Powstałe projekty nie wiążą się z narzuconą z góry tematyką, ale są przede wszystkim odpowiedzią na zauważone przez uczestników problemy i potrzeby.