Greenpoint zmienia się na naszych oczach. Transformacja polityczna w Polsce, przystąpienie do Unii Europejskiej, zmiana zasad uczestnictwa obywateli polskich w loterii wizowej, gentryfikacja – to główne przyczyny tych zmian. Polskość Greenpointu nie jest już tak wyrazista, jak jeszcze 10-20 lat temu. Dzielnica ulega interesującym przekształceniom – Greenpoint staje się na naszych oczach coraz bardziej zróżnicowany etnicznie.

Historia mówiona - Amerykański sen na Greenpoincie

Realizowany od 2015 roku projekt „Amerykański sen na Greenpoincie – historia mówiona ma za zadanie dokumentować zmiany na Greenpoincie, przywołać dawny Greenpoint z pamięci jego mieszkańców, a równocześnie pokazać nowe oblicze tej – coraz mniej polskiej – części Brooklynu. Współpracujemy z Muzeum Emigracji w Gdyni, gdzie przeprowadzone wywiady są archiwizowane i wzbogacają kolekcję dokumentującą doświadczenia Polaków poza granicami kraju.

NASZE DZIAŁANIE

Przeprowadzamy rozmowy z polskimi imigrantami, których los związał na dłużej z Greenpointem. Interesują nas wszystkie doświadczenia emigracji: przebieg procesu adaptacji, praca zarobkowa, życie rodzinne i towarzyskie oraz podtrzymywanie związków z Polską, a także ocena środowiska polonijnego i jego organizacji. Poszukujemy do rozmów osób, które przybyły do Stanów Zjednoczonych w latach 90. lub wcześniej. Wywiady nagrywamy w formie audio lub video.

OPOWIEDZ SWOJĄ HISTORIĘ

Osoby zainteresowane opowiedzeniem swojej historii emigracji prosimy o kontakt z naszą grupą badaczek:

Marta Pawlaczek: +1 646-589-2060;
email: marta@cultureshock.pl
Ewa Dżurak: +1 978-821-3455
Izabela Barry: +1 917-325-9527
Karolina Łukasiewicz: +1 734-239-2918
Ewa Maliga: +1 646-469-0686