Skip to main content

BEZPIECZEŃSTWO I PRYWATNOŚĆ W SIECI

 

Cel warsztatu

 

Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zagadnieniami związanymi z prywatnością i bezpieczeństwem w Internecie. Tematem spotkania będzie świadome korzystanie z telefonu, komputera, czy internetu poprzez poznanie podstawowych mechanizmów działających w sieci (cookies, śledzenie, reklama targetowana) i sposobów jak można próbować ograniczać hamować te działania. Poruszony zostanie też temat prywatności w Internecie – własnej, jak i innych osób.

 

 

UCZESTNICY

 

Warsztat przeznaczony jest dla placówek edukacyjnych – szkół, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, bibliotek i innych instytucji, które chcą zwiększać świadomość swoich odbiorców na temat bezpieczeństwa w internecie.

 

 

METODY I NARZĘDZIA

 

Podczas warsztatu wykorzystujemy metody w działaniu (hands-on education), metody twórczego rozwiązywania problemów, a także metody podających (pogadanka, instruktaż) i burzę mózgów. Korzystamy z materiałów opracowanych przez nas, a także ze scenariuszy Cyfrowej Wyprawki Fundacji Panoptykon. Sprzęt: projektor, ekran, ewentualnie dostęp do wi-fi.

 

 

REZULTATY

 

● Uświadomienie uczestnikom jakiego typu informacje na swój temat przekazują do sieci (wizerunek w sieci i jak go świadomie kształtować),
● Uwrażliwienie uczestników na publikowanie treści zawierających cudzy wizerunek,
● Przekazanie podstawowych wskazówek jak świadome i bezpieczne korzystać z Internetu i nowych technologii.

 

 

Czas trwania

Warsztat skrócony 2 godz. szkoleniowe

  • Przekazanie podstawowej wiedzy uczestnikom na temat tego, jakiego typu informacje na swój temat przekazują do sieci (wizerunek w sieci i jak go świadomie kształtować), uwrażliwienie uczestników na publikowanie treści zawierających cudzy wizerunek, przekazanie podstawowych wskazówek jak świadome i bezpieczne korzystać z Internetu i nowych technologii.

Warsztat rozszerzony 8 godz. szkoleniowych

  • Uświadomienie uczestnikom jakiego typu informacje na swój temat przekazują do sieci (wizerunek w sieci i jak go świadomie kształtować), uwrażliwienie uczestników na publikowanie treści zawierających cudzy wizerunek, przekazanie podstawowych wskazówek jak świadome i bezpieczne korzystać z Internetu i nowych technologii.

Warsztat pogłębiony 16 godz. szkoleniowych

  • Nauczenie korzystania z wtyczek i programów służących do ochrony prywatności, przekazanie podstaw działania nowych technologii (usługi internetowe, profilowanie), zwrócenie uwagi na to, jak bez szkody dla innych korzystać z nowych technologii? Jak zadbać o to, by nie naruszyć cudzej prywatności? Jak zapobiegać krzywdom wywołanym przy użyciu nowych mediów? Omówienie zagadnień dotyczących ochrony prywatności i danych osobowych.

 

Warsztat prowadzą

 

Paulina Jędrzejewska – pracuje w dziedzinie edukacji, technologii informacyjno-komunikacyjnych, bezpieczeństwa i prywatności w sieci, a także cyfrowego wykluczenia. Doświadczona trenerka i coach grupowy. Absolwentka Akademii Fundacji Panoptykon oraz Studium Coachingu Grupowego w Szkole TROP. Od 4 lat w Fundacji Culture Shock realizuje warsztaty Medialab, pracując na zmianie społecznej poprzez nowe technologie. Posiada również doświadczenie w prowadzeniu projektów międzypokoleniowych oraz przy realizacji działań mających na celu zwiększenie świadomości uczestników w obrębie nowych technologii cyfrowych w kulturze.

Małgorzata Rycharska – ekspert z dziedziny User Centered Design i metod zarządzania procesem kreatywnym. Posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu gier i usług społecznościowych oraz zarządzaniu społecznościami internetowymi. Dodatkowo ponad 12 lat doświadczenia w prowadzeniu innowacyjnych projektów i zarządzania dużymi zespołami. W latach 2002 – 2006 pełniła funkcję Chief Community Managera, a następnie 2006 – 2010 dyrektora produkcji gier w one2tribe z o.o. odpowiadając jednocześnie za design gier. Od 2011 pracuje jako freelancer. Realizowała projekty kreatywne m.in. dla takich klientów i marek jak Heyah, Era, Plus, Orange, Play, TVP, Citi Interactive, Super Express, Axel Springer, Raiffeisen, Gadu-Gadu, Fundacji Ernst&Young, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości, Infovide-Matrix, VoodooDance, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz projekty doradztwa w zakresie organizacji designu i community managementu dla Play i Heyah.

Sylwia Żółkiewska – projektantka aplikacji mobilnych, animatorka kultury i autorka materiałów edukacyjnych dotyczących zastosowania nowych technologii w kulturze i edukacji. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Grafiki, specjalizacja – Film Animowany) oraz Podyplomowych Studiów Menedżerskich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2011-2016 z zespołem Fundacji Festina Lente zrealizowała kilkanaście gier i aplikacji mobilnych na platformy Android, iOS i Windows (m.in. na podstawie utworów F. i S, Themersonów, St. Grochowiaka, K.I. Gałczyńskiego). Jest współautorką kilkudziesięciu materiałów edukacyjnych i scenariuszy zajęć (m.in. na potrzeby projektu Tablety w Twojej Bibliotece) oraz autorką przewodnika dla instytucji kultury, o tym jak stworzyć aplikację mobilną. Z Fundacją Culture Shock opracowała m.in. pionierski warsztat tworzenia aplikacji mobilnych dla młodzieży, w wyniku którego powstała aplikacja Polecam to! w Warszawie. Współpracuje z: FRSI, Fundacją Orange, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Uniwersytetem Muzycznym im. F.Chopina. Jest członkinią Sieci Latających Cyfrowych Animatorów Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę.

 

Zapytaj o ofertę

 

Chętnie dostosujemy naszą ofertę do Twoich potrzeb. Cena warsztatu jest do uzgodnienia w zależności od liczby godzin i uczestników oraz miejsca przeprowadzenia zajęć. Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas na info@cultureshock.pl.